Zakończenie konsultacji KSeF
21 marca 2024 r. odbyło się spotkanie podsumowujące konsultacje publiczne dotyczące wdrożenia obowiązkowego KSeF.
Podczas spotkania zostały zaprezentowane założenia i kierunki wdrożenia KSeF, uwzględniające niektóre postulaty zgłoszone w ramach konsultacji publicznych.
W spotkaniu brał udział m.in. Minister Finansów Andrzej Domański, który ponownie podkreślił, że obowiązkowy KSeF wejdzie w życie, a o tym kiedy zostaniemy poinformowani na przełomie kwietnia i maja po zakończeniu audytu systemu.
Wiceminister Finansów poinformował, że 3 kwietnia zostaną zaprezentowane propozycje zmian legislacyjnych do ustawy o VAT, które również zostaną poddane konsultacjom publicznym.
Wiceminister Finansów poinformował, że 3 kwietnia zostaną zaprezentowane propozycje zmian legislacyjnych do ustawy o VAT, które również zostaną poddane konsultacjom publicznym.
Poniżej przedstawiamy najważniejsze informacje z podsumowania konsultacji publicznych:
- KSeF w formie obowiązkowej wejdzie w życie w jednym terminie dla wszystkich podatników, zarówno czynnych, jak i zwolnionych – nie przewiduje się zakładanego wcześniej etapowania wdrożenia.
- Wszyscy podatnicy mają mieć możliwość wystawiania faktur w trybie offline wg wyboru bez podawania przyczyny, pod warunkiem ich wysyłki do KSeF w następnym dniu roboczym. Takie faktury będą opatrzone kodem QR.
- Odroczenie stosowania kar za niestosowanie KSeF oraz likwidacji paragonów z NIP, a także obowiązkowego podawania numeru KSeF w płatnościach.
- Struktura xml faktur z KSeF nie ulegnie zmianie w ramach tych konsultacji i wdrożenia KSeF na początkowym etapie, jednocześnie Ministerstwo Finansów jest otwarte na propozycje zmian na dalszym etapie funkcjonowania KSeF.
- Struktura faktury zostanie rozszerzona o załącznik xml, będzie one jednak przewidziany wyłącznie dla faktur ustrukturyzowanych przez przedstawicieli branż wystawiających „zbiorcze faktury”, np. za media. Dla podatnikówa.z innych branż możliwość stosowania załączników nie zostanie przewidziana.
- Możliwość wystawiania faktur konsumenckich (B2C) w KSeF. Konsumenci za pośrednictwem dostępu anonimowego będą mogli pobrać fakturę z KSeF.
- Podatnicy „wykluczeni cyfrowo” będą mogli wystawiać faktury papierowe nawet po wprowadzeniu KSeF, pod warunkiem, że jednostkowa wartość faktury nie przekroczy 450 zł oraz łącznie miesięcznie wszystkich faktur 10 tys. zł.
- Obowiązek tzw. "samoidentyfikacji" podatników zwolnionych z VAT - podatnicy zwolnieni z VAT będą mogli zażądać wystawienia faktury w KSeF po wskazaniu sprzedawcy swojego statusu podatnika VAT.
Jednocześnie informuję, że prowadzimy prace związane z integracją naszych systemów z Krajowym Systemem e-Fakturowania (KSeF).
Ze względu na dynamikę zmian w tym zakresie, będziemy informować Państwa o postępie prac w naszych systemach oraz o planowanych terminach szkoleń.
Zapraszając do korzystania z naszych usług łączę pozdrowienia.
Z poważaniem
Leszek Nowak
Prezes Zarządu